Språk
    Valuta
    Valutakonverteraren är endast avsedd som hjälpmedel, den bör inte ses som exakt eller i linje med valutaändringar i realtid, faktiska valutakurser kan variera. Inga rättigheter kan härledas från valutakonverteraren eller dess resultat, valutakurser kan ändras utan förvarning.

En guide till det bästa nattlivet i Berlin

Berlin är en stad full av fantastiska sevärdheter, topprestauranger och ett nattliv som är lika spännande som överraskande. Du vet att du är på rätt ställe för att festa när klubbande anses vara en kultur och techno en religion.

Men varför är Berlins nattliv så intensivt och populärt? Stadens nattliv är nära kopplat till dess förflutna. Efter Berlinmurens fall organiserade ungdomarna många olagliga fester i övergivna fabriker och kommersiella byggnader för att uttrycka och fira sin nyvunna frihet efter Tysklands återförening. I och med murens fall föll också alla tidigare beteendemönster - berlinarna kunde återuppfinna sig själva och utforska nya identiteter på dessa klubbar. Som ett resultat av detta banade denna underjordiska kultur snabbt upp och banade väg för en unik klubbscen som gjorde Berlin till den obestridda techno-huvudstad som det är idag.

Därför är ingen resa till Berlin komplett utan att uppleva stadens otroliga nattliv. Mångfalden av klubbar i Berlin kan vara överväldigande, men oroa dig inte, vi hjälper dig att hitta rätt ställe!

Berlin Icebar

Börja din klubbkväll i Berlins coolaste bar - bokstavligen. Icebar är den perfekta platsen för att njuta av några uppfriskande cocktails som ingår i biljetten (tre, för att vara exakt) innan du dyker in i stadens pulserande nattliv.

Hitta en bit av Arktis mitt i Berlin mellan Alexanderplatz och Hackescher Markt! Följ med besättningen på Hansa, ett forskningsfartyg från 1800-talet, på ett äventyr för att upptäcka Nordpolen.

Isskulpturer, glas gjorda av is och en konstant temperatur på -10 grader Celsius - den här baren, där allt är gjort av is, erbjuder en verkligt unik upplevelse. Men oroa dig inte, du kommer att få lämpliga termiska kläder för att överleva kylan.

Berghain & Panorama bar

Klubblivet i Berlin är som ingen annanstans. Berghain & Panorama Bar är utan tvekan en av de bästa klubbarna i staden. Den lockar festdeltagare från hela världen och är en av de mest kända klubbarna i Berlin. Precis som undergroundkulturen började ligger klubben i ett övergivet kraftverk och representerar en autentisk del av Berlins kultur och historia.

Även känd som technoens kyrka, förvänta dig förstklassiga technobeats och de bästa DJ-grupperna här. En natt på de mörka, industriella dansgolven är praktiskt taget en övergångsritual. Liberal, djärv och excentrisk. Det är det bästa sättet att beskriva klubben och dess besökare.

På den här klubben träder man in i en helt ny värld, om man lyckas ta sig in, förstås. Berghain är känt för att vara svårt att komma in. Ett tips: ta inte upp mobiltelefonen ur fickan när du står i kö, för det ökar dina chanser att inte bli insläppt.

KitKatClub

Det som händer i KitKatClub stannar i KitKatClub. Har du någonsin funderat på hur det kan vara på en sexklubb? Den här klubben är mycket populär bland både turister och lokalbefolkningen. I kontrast till den tunga, grymma industriella energin i Berghain har KitKatClub en nästan stämningsfull och sexig energi.

Den här klubben är definitivt inget för de svaga hjärtan. Om du är äventyrlig och vill uppleva en helt ny klubbvärld bör du definitivt besöka denna berömda klubb.

Vanligtvis är klädkoden fetischkläder eller det mest glamorösa du kan hitta i din garderob - eller resväska. Med tre stora dansgolv kommer du garanterat att uppleva några märkliga scener. Promenera genom lokalen och upptäck ett loungerum, ett massagerum och en pool. Njut av musiken och lär känna dig själv (och andra) på ett helt nytt sätt.

Watergate

Det som händer i KitKatClub stannar i KitKatClub. Har du någonsin funderat på hur det kan vara på en sexklubb? Den här klubben är mycket populär bland både turister och lokalbefolkningen. I kontrast till den tunga, grymma industriella energin i Berghain har KitKatClub en nästan stämningsfull och sexig energi.

Den här klubben är definitivt inget för de svaga hjärtan. Om du är äventyrlig och vill uppleva en helt ny klubbvärld bör du definitivt besöka denna berömda klubb.

Vanligtvis är klädkoden fetischkläder eller det mest glamorösa du kan hitta i din garderob - eller resväska. Med tre stora dansgolv kommer du garanterat att uppleva några märkliga scener. Promenera genom lokalen och upptäck ett loungerum, ett massagerum och en pool. Njut av musiken och lär känna dig själv (och andra) på ett helt nytt sätt.

Tresor

Tresor är en ikon bland Berlins technoklubbar. Klubben, som ursprungligen låg i valven i ett varuhus i Östberlin, är en legendarisk plats och ursprunget till undergroundkulturen i staden. Det var Berlins första technoklubb och förde in elektronisk musik i det återförenade Tyskland i början av 90-talet.

Klubbens interiör påminner om en scenografi från en skräckfilm: klubben ligger i en annan övergiven byggnad som imponerar med sin blotta storlek och nedgångna karaktär. Med flera dansgolv, mörka, rödbelysta hörn och ett stort utomhusområde utstrålar klubben en kuslig atmosfär. När du går in i valvet omges du av långa betongkorridorer som ekar klubbens dånande bas. Särskilt anmärkningsvärd är den 30 meter långa tunneln som du kan gå igenom och fortfarande höra musiken högt och tydligt. Dansa hela natten på denna otroliga technoklubb!

Sisyphos

Sisyphos är en unik klubb och ett äventyr i sig själv. En festival, en klubb, en strand, en bar och matstånd. Det är inte konstigt att den ofta jämförs med Alice i Underlandet. Precis som Alice faller man ner i kaninhålet så fort man passerar genom grindarna. Här hittar du alla tänkbara sätt att roa dig och ha kul. Det är i princip en gigantisk lekplats för vuxna, med ett enormt chill-out-område, en övergiven buss, en sjö, en labyrint av dansgolv och en pizzeria. Fyllda snacks, här kommer vi!

Förlora dig själv i denna otroliga klubb som en gång var en hundmatfabrik. För den som vill ha en ovanlig festupplevelse och upptäcka en originell, dold del av staden är detta den perfekta platsen.

Salon zur wilden Renate

Den här galna klubben är kanske inte den mest kända i Berlin, men den lovar en hel del unikt nöje. Gömd mellan ett hyreshus visar den Berlins hippaste sidor. Om du någonsin har undrat hur det skulle vara att festa med en cirkus kan detta vara svaret.

Den här klubben är full av galna och vilda fester som utstrålar en psykedelisk atmosfär. Det finns tre olika våningar - ett Black Room med technomusik, ett Green Room med housemusik och ett Red Room med discomusik. Du är bortskämd med valmöjligheter för att hitta det du gillar bäst!

Det finns också ett utomhusområde på gården med egen bar, perfekt för en paus innan du kastar dig in i kampen igen. På sommaren kan du också besöka utomhusfesterna, som garanterar ännu mer utsvävande nöjen.

Anomalie Art Club

Den här klubben är perfekt för konstälskare, eftersom den kombinerar intressanta konstutställningar och filmvisningar med de bästa techno-dj-setterna i stan. Frihet att uttrycka sig och individualitet är mycket viktiga begrepp som kännetecknar klubben och dess besökare.

Den unika arkitekturen och de höga taken bidrar till den uppslukande upplevelsen och gör klubben till en öppen, kreativ och visionär plats mitt i Berlin.

Yaam

Yaam är en förkortning för Young African Art Market (ung afrikansk konstmarknad) och är en udda strandklubb vid Spree. Med reggae, hiphop och afrokaribisk musik och eklektisk inredning är det en oas mitt i en dyster, postindustriell del av Berlin.

Här hittar du gatukonst på väggarna, en konsertsal, en sandstrand med solstolar, en basketplan och matstånd som serverar läckra afrikanska och karibiska specialiteter.